Mybb Hakkında Soru ve Sorunlarız, Yardım ve Destek için MybbDepo external Adresini Ziyaret Ediniz.
Sponsor Reklam

duyuru Güncel Duyurular!
Güncel MyBB Dökümanları.. Güncel + Orijinal MyBB Sürümleri..
bilgi mybb

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
[Yeni] Google Seo Kurulumu - Resimli Anlatım - [2014]
#1
Resim 
MyBB için Google Seo Plugin 1.6.6 + 1.6.7 Kurulumu + Eski Sürümlerden Geçiş/Güncelleme İşlemleri + [Detaylı Resimli Anlatım - 2014]
mybb-google-seo-kurulum.png
Merhaba sevgili mybb kullanıcıları,
Bu dersimizde tüm incelik ve detayları ile şu anki, Google Seo v1.6.7 eklentisi ve sonraki sürümlerinin kurulumu ve eski (1.6.4 , 1.6.5 ve 1.6.6) sürümlerinden nasıl geçiş/güncelleme yapılacağını öğreneceğiz.
İlk etapta kuruluma başlamadan önce, eklentimizden biraz söz edelim ve yapılması gerekenler ile sistem gereksinimlerine olabildiğince dikkat edelim lütfen.

Eklentimiz sürekli gelişiyor, aynı şekilde bizlerde zamanla gelişiyoruz ve geçmişteki anlatımlarda yaptığımız hataları tespit ederek daha detaylı, daha kapsamlı, hatasız ve en stabil anlatım şekli nasıl olur bunları yaşarak görüyor/öğreniyor ve sizlere aktarmaya çalışıyoruz..
Şimdi sözü daha fazla uzatmadan Google Seo eklentisinin marifet ve özelliklerine kısaca göz atıp, hemen Google Seo kurulumu nasıl yapılır hep birlikte görelim ve sitelerimize anlatımdaki tarif edilen işlemleri Google Seo'nun tüm marifet ve nimetlerinden faydalanabilmek için harfiyen/birebir uygulayalım.

Bilgi-Kaynak Google Seo Plugin - Türkçe Çevirisi Hakkında:
Eklentinin Türkçe çevirisi sanırım şimdiye kadar yapmış olduğum tüm eklenti çevirilerinden, hatta mybb'nin Türkçe dil dosyalarından bile daha geniş kapsamlı ve detaylı bir çeviri olduğunu söyleyebilirim. Eklentinin, A'dan Z'ye tüm ayarları en incelik ve tüm detayları Türkçe olarak yeniden güncellenmiştir. Tüm ayar açıklamalarına bakarakta kurulum yapabilirsiniz fakat, yinede sağlam bir kurulum yapabilmek için resimli anlatıma bakarak işlem yapmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca resimli anlatımdaki direktifleri uygularken, ayar açıklamarınıda gözden gerçirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu sayede yaptığınız ayarın tam olarak ne işe yaradığınıda öğrenmiş olursunuz.

Bilgi-Kaynak Google Seo Plugin - Hakkında:
MyBB Google Seo eklentisi ile forumunuza özel 404 hata sayfaları oluşturabilirsiniz. Ayrıca Google Seo eklentisi forumunuzun her sayfasına özel otomatik olarak meta tag, (Descriptions) etiketide oluşturmaktadır. Google seo eklentisi, forumunuzun URL yapısını Türkçe karakter formatı ile uyumlu hale getirip, tam bir Seo dostu olmasını sağlamakla yetinmeyip, dinamik bir ''site haritası''da, (Sitemap) oluşturuyor ve her sayfaya özel (Canonical) etiketi'de ekliyor.

Bilgi-Kaynak Google Seo Plugin - Minimum Sistem Gereksinimleri:
 • ok MySQL 5
  ok Apache 2
  ok PHP 5.1.0
  ok mod_rewrite desteği
  ok mbstring desteği Sol Ok (Bu özellik genelde ücretli hosting hizmeti alan sitelerde vardır. fakat, yinede firmanıza olup olmadığını sorun, eğer yoksa Türkçe karakter sorunlarının yaşanmasında en büyük rolü oynar ve Free hosting hizmeti veren sitelerde genelde yoktur.)
  ok PluginLibray-12 Dahili url link - internal url yada daha üstü
  ok Linux Sunucu
  ok UTF-8 tabanlı mybb forum
  ok MyBB 1.6.11 ya da daha üstü

Açıklama-Detay Google Seo Plugin - Temel Özellikleri:
 1. Google Seo 404:
  • ok  x Hata sayfalarını 200, 404 hata koduna çevirme.
   ok  404 hata sayfalarına, Google 404 özel arama widget'ı ekleyebilme.
   ok  Özel HTTP protokol yanıt kodları (hata sayfası kodları) ekleyebilme.
 2. Google Seo Meta:
  • ok  Kategori/Forum sayfalarına, Forum açıklamalarının ilk 160 karakterini, meta etiketi ''description'' olarak otomatik oluşturabilme/kullanabilme özelliği.
   ok  Konu sayfalarına, Konuların ilk 160 karakterini, meta etiketi ''description'' olarak otomatik oluşturabilme/kullanabilme özelliği.
   ok  Arşiv sayfalarına, forum ve konuların ilk 160 karakterini, meta etiketi ''description'' olarak otomatik oluşturabilme/kullanabilme özelliği.
   ok  Canonical standart sayfa URL etiketleri oluşturabilme özelliği.
   ok  Nofollow (rel="nofollow") URL/link Etiketi ekleyebilme özelliği.
 3. Google Seo Yönlendirme:
  • ok  Yeni URL'lere, eski URL'leri yeniden yönlendirebilme, (örnek: showthread.php?tid=12330 linkini otomatik konu-xxx.html şeklinde yönlendirir.) Bu URL kırılmalarını ve çift içeriği önler.
 4. Google Seo Sitemap - Site Haritası:
  • ok  Dinamik .xml tabanlı Site Haritası oluşturur, (Sitemap-index.xml)
   ok  Arama motorları tarama olmadan içeriği bulur.
 5. Google Seo URL:
  • ok  Standart URL yerine ''Seo dostu'' destekli yeni özel URL formatı kullanabilme.
   Örnek-ler;
   site-adı.com/forumdisplay.php?fid=182 Sol Ok yerine Sağ Ok site-adı.com/forum-adi
   site-adı.com/showthread.php?tid=12330 Sol Ok yerine Sağ Ok site-adı.com/konu-adi.html
   ok  UTF-8 URL'leride destekler.
   ok  Uniquifier olmayan uygulanır, (Benzersiz URL Formatları)

Kurulum-İnstall-Paket Google Seo Plugin - Kurulum & Güncelleme:
Öncelikle Google Seo'nun son sürüm eklenti paketini şuradan indiriyoruz:

Kurulum-İnstall-Paket Sıfır Kurulum Yapacaklar:
 • ''FTP-Upload'' klasörü içindeki dosyaları yüklemeden önce, ./robots.txt ve ./.hatccess dosyaları için resimlerde tarif edilen yerleri düzenliyoruz. (Düzenlemeleri notepad++ programı ile yapınız.)
 • Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra ''FTP-Upload'' klasörünün içindeki dosyaların tümünün forumun kurulu olduğu ana dizine yani ./index.php dosyası ve ./images klasörünün olduğu yere direkt yükleyin, dosyalar yüklenmesi gerektiği yere göre ayarlı olduğu için kendileri doğru bir şekilde olması gerektikleri yere yüklenmiş olacaktır.

Resim-Grafik ''FTP-Upload'' klasör içeriği:
mybb-google-seo-kurulum-1.png

Ayrıca indirdiğiniz paket içinde ''Ekstralar'' adlı klasör mevcut, bu klasöründe içinde lighttpd ve Nginx sunucular için gerekli olan örnek /.hatccess dosyaları yer alıyor, siz hosting sağlayıcınıza ulaşıp sitenizin barındığı sunucu hakkında kısa bir bilgi alıyorsunuz ve işleme ona göre devam ediyorsunuz. (Kısaca hosting firmanıza sunucunuz linux mu? , lighttpd mı?, Nginx mi?, olup olmadığını güzel bir şekilde öğreniyorsunuz.)

Resim-Grafik ''Ekstralar'' klasör içeriği:
mybb-google-seo-kurulum-2.png

Resim-Grafik /Robots.txt dosyası için düzenlenmesi gereken kısımlar:
mybb-google-seo-kurulum-3.png

Resim-Grafik /.htaccess dosyası için düzenlenmesi gereken kısım:
mybb-google-seo-kurulum-4.png

Dikkat-Uyarı-Kural Free hosting/site kullananlar bu eklentiyi kurmasınlar lütfen, kurup ta niye çalışmadı vs. gibi sorulara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Free sitelerde genellikle ''UTF-8'' karakter sorunları vs. olmaktadır ve bazılarıda windows tabanlı sunucu olduğu için eklenti hiç çalışmamaktadır.

upgrade - güncelleme Güncelleme Yapacaklar
 • Forumun kurulu olduğu ana dizindeki ./.htaccess ve ./robots.txt dosyalarının yedeğini almayı unutmayın. Ayrıca ''FTP-Upload'' klasörünün içindeki ./.htaccess ve ./robots.txt dosyalarını yüklemeyin.
 • Daha sonra eski sürümdeki URL ayarlarınızı aynı şekilde güncelleme yapacağınız son sürüm içinde uygulayın. (Özellikle URL ayarlarınızın aynı olmasına dikkat ediniz.) URL ayarlarınız aynı olmaz ise, Google ve diğer Arama Motorlarında index kırılmaları ile karşılaşırsınız.!


Gerekli dosya düzenlemelerimizi yaptık ve şimdi dosyalarımızı yüklemeye başlayabiliriz. Dosyaların yüklenme sırasında karşınıza çıkan değiştirilsin mi sorusuna, ''EVET'' diyorsunuz ve dosyalar otomatik olarak yerlerine yüklenmiş oluyor.

Dosyalarımız yüklendikten sonra, aşağıdaki isimlerini yazmış olduğum dosyaların (CHMOD izinlerini: 777) olarak ayarlıyoruz. Kurulum işlemi tamamen bittikten sonra bu dosyaların (CHMOD izinlerini: 644) olarak ayarlamayı unutmayın.
Üsteki dosyaların (CHMOD izinlerini: 777) yaptıktan sonra artık kuruluma başlayabiliriz. (Aslında (CHMOD izinlerini: 777) yapmaya gerek yok fakat, bazı sunucularda bu işlem gerekebiliyor, siz yinede herşeyin stabil ve sorunsuz bir şekilde kurulup çalışabilmesi için yazdıklarımı harfiyen uygulayın lütfen.)

Buraya kadar herşey tamam. Artık Admin paneline girip eklentimizi kurabiliriz ve sırasıyla resimlere bakarak işlem yapmaya devam ediyoruz..

Resim-Grafik Aşama 1: Admin KP. Sağ Ok Pluginler Sağ Ok Plugin Yönetimi Sağ Ok PluginLibrary Eklentisini aktif ediyoruz. (Bu eklenti normalde otomatik olarak aktif oluyor fakat, biz yinede aktif etmek için tık atalım. Gülümseme
mybb-google-seo-kurulum-5.png

Resim-Grafik Aşama 2: Admin KP. Sağ Ok Pluginler Sağ Ok Plugin Yönetimi Sağ Ok Google SEO Plugin Eklentisini aktif ediyoruz.
mybb-google-seo-kurulum-6.png

Resim-Grafik Aşama 3: Eklentiyi aktif ettikten sonra şu şekilde uyarılarla dolu bir hal alacaktır. Şaşırmıyoruz çünkü, henüz yeni başladık ve daha yapacak birçok ayar mevcut.
mybb-google-seo-kurulum-7.png

Dikkat-Uyarı-Kural Google Seo Plugin ayarlarına başlamadan önce, Sıfır kurulum yapacaklar için MyBB'nin (SEF URL-ler) özelliğini kapatmaları gerekiyor. Aynı şekilde Bu işlemi güncelleme yapacaklar kontrol etsinler, eğer (SEF URL-ler) aktif ise devre dışı bışı bırakıyorsunuz.

Resim-Grafik Aşama 4: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Sunucu ve Optimizasyon Ayarları Sağ Ok Arama Motoru Dostu SEF URL-ler Etkinleştirilsin mi? seçeneğinden Sağ Ok Sef URL iptal et? seçeneğini seçiyorsunuz.
mybb-google-seo-kurulum-8.png

Bilgi-Kaynak Artık, Google Seo Plugin temel ve genel ayarlarına geçiyoruz. Resimlerde fazla detay verme gereği duymuyorum çünkü, eklenti çevirisinde gereğinden fazla açıklamalar yazdım. Resimlerde sadece yapmanız gereken ayarları işaretleyip yol göstereceğim, ayarları seçerken ayar açıklamalarını mümkün olduğunca gözden geçirip incelemenizi tekrar tavsiye ediyor ve resimliler devam ediyoruz..

Resim-Grafik Aşama 5: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Google SEO Plugin Ayarları
mybb-google-seo-kurulum-9.png

Resim-Grafik Aşama 6: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Google SEO (404) Ayarları
mybb-google-seo-kurulum-10.png

Resim-Grafik Aşama 7: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Google SEO (Meta) Ayarları
mybb-google-seo-kurulum-11.png

Resim-Grafik Aşama 8: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Google SEO (Redirect/Yönlendirme) Ayarları
mybb-google-seo-kurulum-12.png

Resim-Grafik Aşama 9: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Google SEO (Sitemap) Ayarları
mybb-google-seo-kurulum-13.png

Resim-Grafik Aşama 10: Admin KP. Sağ Ok Ayarlar Sağ Ok Google SEO (URL) Ayarları
mybb-google-seo-kurulum-14.png

Dikkat-Uyarı-Kural Buraya kadar herşey tamam, şimdi indirdiğiniz paket içindeki /.htaccess dosyasını yüklemezseniz eğer google seo eklentisini aktif ettiğiniz yerde aşağıdaki resimdeki gibi /.htaccess dosyasına eklenmesi gereken kodlar uyarısı belirecektir. Yapmanız gereken boş bir /.htaccess dosyası oluşturup çıkan kodları içine yapıştırmak ve forumunuzun ana dizinine yani (index.php ve ./images klasörünün olduğu yere) yüklüyorsunuz. Tekrar google seo eklentisinin olduğu yere bakacak olursanız çıkan kodların kaybolduğunu göreceksiniz.

Resim-Grafik Aşama 11: Admin KP. Sağ Ok Plugin Yönetimi Sağ Ok Google SEO Plugin Sağ Ok /.htaccess Kodları Uyarısı
mybb-google-seo-kurulum-15.png

Dikkat-Uyarı-Kural Evet, /.htaccess kodlarımızı ekledik fakat, halen daha google seo eklentisini aktif ettiğimiz yerde uyarılar mevcut. Çünkü ./inc/functions.php dosyası için fonksiyon kodlarının eklenmesi gerekiyor. Bu kısım oldukça basit ve yapmanız gereken işlem için aşağıdaki resime bakmanız yeterli.

Resim-Grafik Aşama 12: Admin KP. Sağ Ok Plugin Yönetimi Sağ Ok Google SEO Plugin Sağ Ok ./inc/functions.php Dosyası Değişiklikleri Uyarısı
mybb-google-seo-kurulum-16.png

Resim-Grafik Aşama 13: Evet, ./inc/functions.php dosyası içinde gerekli olan değişiklikleri uyguladıktan sonra tüm hata ve uyarı mesajları kaybolup stabil bir şekilde çalışır hale getirmiş olduk.
mybb-google-seo-kurulum-17.png

Biçimlendirilmiş Kod Aşama 14: Google Seo Plugin için (Manuel) eklenmesi gereken şablon kodları

Bilgi-Kaynak Artık tüm işlemleri başarıyla tamamladığımıza göre, sıra geldi şablonlarda yapılması gereken ufak ama bir o kadarda önemli şablon kodlarını eklemeye. Daha önceki anlatımlarda hep atladığımız ve göz ardı ettimiz bu kodları mutlaka kullandığınız temalara uygulayınız lütfen. Eğer temanızı değişecek olursanız aynı işlemleri yeni yükleyeceğiniz tema içinde uygulamayı ihmal etmeyiniz.

Biçimlendirilmiş Kod Aşama 14.a: Kullandığınız temanın Sağ Ok Headerinclude Şablonlar'dan Sağ Ok Headerinclude şablonuna girip en üst satırlara aşağıdaki kodları ekleyin:
Kod:
{$google_seo_meta}
<base href="{$settings['bburl']}/" />
<meta name="generator" content="mybb" />

Biçimlendirilmiş Kod Aşama 14.b: Forum Görüntüleme Şablonlar'dan Sağ Ok Forumdisplay şablonunda en üst satırda Bul:
Kod:
<title>{$mybb->settings['bbname']} - {$foruminfo['name']}</title>

Değiştir:
Kod:
<title>{$foruminfo['name']} {$google_seo_page} - {$mybb->settings['bbname']}</title>

Biçimlendirilmiş Kod Aşama 14.c: Konu Gösterimi Şablonlar'dan Sağ Ok Showthread şablonunda en üst satırda Bul:
Kod:
<title>{$thread['subject']}</title>

Değiştir:
Kod:
<title>{$thread['subject']} {$google_seo_page}</title>

Eğer konu gösterimde ''TİTLE'' kısmında site adı/başlığıda olmasını istiyorsanız üsteki kod yerine aşağıdakini kullanabilirsiniz.
Kod:
<title>{$thread['subject']} {$google_seo_page} - {$mybb->settings['bbname']}</title>

Soru-Sorun Şimdi, (Eklediğimiz bu kodlar tam olarak ne işe yarıyor?) diyeceksiniz. Kısaca hemen onlarıda açıklayıp konumuza son noktayı koyalım. Gülümseme

Biçimlendirilmiş Kod Bu kodumuz, forumlar ve konularda (description ve canonical) etiketlerinin eklenmesini sağlar. Normalde (description ve canonical) kodunu eklemesekte etiketlerimiz ekleniyor fakat, biz yinede işi sağlama almak için bu kodu manuel olarak ekliyoruz.
Kod:
{$google_seo_meta}

Biçimlendirilmiş Kod Bu kodumuz, sayfa ya da site içinde kullanılacak (Resim ve CSS) dosya bağlantıları dahil tüm bağlantılar için taban adresin (alan adının) tanımlanmasını sağlar.
Kod:
<base href="{$settings['bburl']}/" />

Biçimlendirilmiş Kod Bu kodumuz, Güncel sayfayı/siteyi oluşturmak için kullanılan (program/yazılım/script) isminin ve sürümünün belirtilmesini sağlar.
Kod:
<meta name="generator" content="mybb" />

Biçimlendirilmiş Kod Bu kodumuzda, Forumlar ve Konulardaki alt sayfalarda site başlığı/TİTLE kısmında (sayfa numaralarının) gösterilmesini sağlar.
Kod:
<title>{$google_seo_page}</title>indir-download

MyBB.Com.TR Sağ Ok XpSerkan.Com Sağ Ok FB.Com/XpSerkan
Google: +MyBBGrup Sağ Ok FaceBook: #MyBBGrup Sağ Ok Twitter: @MyBBGrup Sağ Ok YouTube: ►MyBBGrup
MyBB Destek Sağ Ok MyBB Tema Sağ Ok MyBB Eklenti Sağ Ok MyBB Seo
≧◔◡◔≦ I Love You MyBB (>‿)
Ara
Cevapla

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Bilgi [Bilgi] Google Seo URL Veritabanı Optimizasyon Özelliği xpserkan 0 27,782 11.05.2014, Saat: 03:05
Son Yorum: xpserkanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

istanbul escorts - şişli escort - seks hikaye - porno - escort bayan

© 2009-2024 MyBB.Com.TR Internet Hizmetleri, MyBBGrup.Com Alt Kuruluşudur.

Web sitemiz dahilindeki tüm sayfalar, bu sayfaları gösteren tüm ekranlar ve içerdiği her türlü bilgi ve bağlı materyal, yerleşim ve öğeler, (çözüm ortaklarının logoları ve yasal hakları hariç) MyBB.Com.TR'ye aittir.
Yazılı izin olmaksızın ve kaynak belirtilmedikçe, (Kaynak göstererek alıntı yapılabilir.) kopyalanamaz ya da yayınlanamaz. MyBB.Com.TR sitesindeki içerik-ler 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla ve DMCA tarafından korunmaktadır.
Tüm hakları, (insafiyet ile) saklıdır.teknoloji forumu , haber

sex hikaye - porno izle - türk ifşa istanbul escort