Mybb Hakkında Soru ve Sorunlarız, Yardım ve Destek için MybbDepo external Adresini Ziyaret Ediniz.
Sponsor Reklam

duyuru Güncel Duyurular!
Güncel MyBB Dökümanları.. Güncel + Orijinal MyBB Sürümleri..
bilgi mybb

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
[Soru] Yandex Mi Google Mı?
#1
Soru-Sorun 
nxOXs.png
Yandex Mi Google Mı?

Evet Arkadaşlar Yazıyı Okuduktan Sonra Yorumunuzu Yandex Mi google mı şeklinde yazarsanız sevinirim

Yandex'in Televizyonlarda Dönen Reklamlarından Sonra Türk Kullanıcıları Tarafından Merakla İzlenmeye Başlandı.Şu ana kadar yaptıklarıyla Türk İnternet Kullanıcılarını Etkilemeyi Çok iyi başardığı görülen yandex Türkiye'De yavaş yavaş google yi siliyor gibi.

Bu Konu Hakkında Bir Yazı Okursak

Alıntı:Yandex firmasının son zamanlarda televizyonlar da dönen reklamları ile birlikte popülerliği artmış ve internet dünyasının kuillanıcıları ''Yandex,Google!a rakip olabilir mi?'' sorusunu sormuştur. Bu sorunun cevabını verebilmek için Yandex'in özellikleri ile Google'ın özelliklerini kıyaslamakta fayda vardır. Yandex'in Türkiye'ye özel yatırım yapması ile Google'ın yeterince rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'ye özel bir ekip ile Türkiye ofisini açan Yandex bir çok Türk İnternet kullanıcısından geçerli not almıştır. Gerektiğinde her bir Türk vatandaşının birer ekonomi uzmanı yada birer istihdamı teşvik abidesi olduğunu düşünürsek Türkiye'ye yatırım yapan Yandex firmasını da destekleyecektir.Yandex'in her geçen gün internete bir videosunun düşmesi ise , Yandex'in Türk insanını etkileyen görsellik olgusunu iyi kavradığını gösterir. Yandex Türlkiye ofisinde çalışan bir Yandex mühendisinin odasında asılı duran Atatürk tablosu hepimizden takdir toplamıştı.

Yandex, kendi algoritma teknolojim dediği MatrixNet isimli bir makine öğretim sistemi ile arama sonuçlarını sıralar ve kullanıcılarına sunar. Bu da Google'da yer alan bir sitenin yeri Yandex'te sıra bakımından değişiklik gösterebilir.

Yandex ''internetin aynasıyım'' diyerek bizlere , Google'ın yaptığını yapmadığına ikna etmeye çalışıyor. Google internette yapılan aramalarda önce güvendiği kaynakları sergiler , örneğin , Wikipedia'da yer alan bilgiler Google için ayrı bir önem arzetmekte ve arama sonuçlarında ilk sıralarda Wikipedia içeriklerine yer vermektedir. Hatta Google'ın 2010 ve 2011 yıllarında Wikipedia'ya 500.000 dolar bağışta bulunması da ne kadar önem verdiğini,değer verdiğini ve ne kadar ayrı tuttuğunu gösterir.

Yandex , bu konuda bizlere şunu söylemektedir ; ''Bulunan içerik, özellikleri arama sistemince etkilenmeyecek şekilde arama sonuçları listesinde sıralanır. Yandex servislerinin tamamı bu şekilde çalışır. Örneğin, Yandex.Haberler’in kullanıcıya sunduğu haberler bütünü, yüzlerce kaynaktan alınan haber içeriğinin tamamen önyargısız, sistem tarafından hiçbir düzenleme yapılmadan, olduğu gibi yansıtılmasıyla oluşur.'' Yani Google gibi ayrıcalık göstermeyip , olduğu gibi arama sonuçlarını listelediğini açıklıyor.

Google'ın bizlere sunduğu tüm servislerin hepsi Yandex'te de mevcuttur. Bu servisleri ve hizmetleri karşılaştıralım.

Arama Özelliği;
Google ve Yandex'in , ikisininde kendi arama ve listeleme algoritmaları mevcuttur.

E-Mail Hizmeti;
Google, gmail hizmeti ile yıllardır , yüksek kapasitesi,kullanım kolaylığı ve özelliştirilebilirliği ile bir çok insanın e-mail ihtiyacını sorunsuz olarak gidermektedir. Gelen kutunuz ile spam kutusu arasıda ki bağı iyi ayarlayan Google spam düşmanı bir yapıya sahip ve kullanıcının istemediği postaları spam çöplüğüne göndermede ustadır. Yandex'in mail servisi değişik bir arayüz ile kullanıcı dostu gibi görünüyor. Kolay ve tamamen Türkçe olan Yandex mail servisinde diğer tüm e-posta adreslerinden mail alıp gönderme özelliği sayesinde diğerlerine ihtiyaç olmadığı vurgulanıyor. Gmail'in 5 gb lık kapasite vurgusuna karşılık Yandex'te bir mail alanı sınırlaması bulunmamaktadır.

Diğer Özellikler;

Yandex'in bir çok özelliği gelişmişlik açısından Google'dan daha ileridedir. Örnek olarak Haritalar özelliğinde Yandex'in gelişmiş trafik bilgileri anlık olarak iletilmekteyken Google haritalar özelliğini sadece yol bulmakta kullanmaktayız.

Yandex'in diğer Özellikleri ise şöyle ;Video-Video arama
Görsel-Görsel arama PDA
Haritalar-Panoramalar ile PDA
Trafik-Trafik haritası
Haberler-Gündemdeki haberler PDA
Çeviri-Metin ve web sayfalarının otomatik çevirileri PDA
Hava durumu-Türkiye'de ve diğer ülkelerde PDA
Saat-Şehirler arası saat farkı
Kişisel ve eğlenceli-Mail Spam, virüs ve reklam olmadan PDA
Mobil-Yandex Mobil-Mobil servisler ve uygulamalar

Webmaster için
Metrica-Site istatistikleri ve analizler
Webmaster-Sitenizle ilgili bilgiler
Yandex indeksine site ekleme
Özel arama-Sitenizde Yandex arama
Yandex.XML-Geliştiriciler için arama


Yandex , Google'ın yıllardır süre gelen tecrübesini ve güvenilirliğini yıkıp önüne geçemez lakin , pazarından büyük bir paya sahip olabilir. Bazıları Yandex'in Google'ı geçemeyeceği , geçilebilseydi , Yahoo yada Bing geçerdi tezini savunmaktadırlar.

Bu gibi durumlarda daha önceki başarısızlıklar ölçü olmamalıdır. İlk olmak en başarılı , en kaliteli olduğu anlamına da gelmez. Mesela ; Metacafe isimli video sitesi Youtube'dan önce kurulmuş ve Youtube kurulduğunda bünyesinde 1 milyona yakın video bulundurmaktaydı ancak youtube video hususunda metacefe'yi sollamış hatta adını internet aleminden silmiştir. Bu örnek belki çok daha fazla açıklayıcı olmuştur.

Yandex webmasterlara olan ilgisini her geçen gün arttırmaktadır. Bu yöntem işe yarayacaktır. İnternete hükmedenlere sevimli olursanız , tüm kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Mesela , Mozilla Firefox ilk önce film sitesi sahipleri tarafından kullanılmaya başlamış ve film sitesi sahiplerinin ''donmadan film izlemek için mozilla kullanın'' şeklindeki uyarıları mozillanın kullanım alanını genişletmiş ve popülerliğini arttırmış dahası da tarayıcı pazarında lider konuma getirmiştir.

Olayın siyasi boyutunu düşünürsek , Google ABD menşeili , Yandex Rusya menşeilidir. Yıllar boyu süper güç olma kavgası veren bu iki uygarlık , belki sanal alemde de çekişmeye gideceklerdir. Olay siyasi boyutlara gelirse ABD karşıtı olanlrın da Yandex'in kullanılabilirliğini arttıracaktır. Pazara sağlam bir giriş yapmış olan Yandex'in lider olma ihtimali kısa vadede zor gözükse de uzun vadede pazarın % 50'sini elde etmeyeceğini kimse söyleyemez.

Vural Egemen SARIGÖZ
06/04/2012

Eklemek Gerekirse Yandex Google'ın Türkiye'deki servislerinin eksikliği ile google vuruyor.Ayrıca Görselliğe önem veriyor.Son Zamanlarda Sitemizdede Olmak üzere metrica servisi ile adını duyurdu.Bakalım Sonu Ne Olacak?
logo.png
Mybb için yaptığım eklentilere resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Mybb 1.8 Default Tema
Ara
Cevapla
#2
Öneri-Fikir 
Yandex'ın , google'a rakip olabilmesi için tam anlamı ile ilk önce => kabuğundan sıyrılıp çıkması gerekir. Bu durumdan dolayı şuan için ben google diyorum..

Bu arada konu için teşekkürler Emre..
MyBB.Com.TR Sağ Ok XpSerkan.Com Sağ Ok FB.Com/XpSerkan
Google: +MyBBGrup Sağ Ok FaceBook: #MyBBGrup Sağ Ok Twitter: @MyBBGrup Sağ Ok YouTube: ►MyBBGrup
MyBB Destek Sağ Ok MyBB Tema Sağ Ok MyBB Eklenti Sağ Ok MyBB Seo
≧◔◡◔≦ I Love You MyBB (>‿)
Ara
Cevapla
#3
Herkes alışkanlığından kolayca vazgeçemiyor Yandexin daha geniş çaplı çalışma ve reklam yapması gerek kanımca. Konu için teşekkürler.
Ara
Cevapla
#4
(18.04.2012, Saat: 23:47)xpserkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yandex'ın , google'a rakip olabilmesi için tam anlamı ile ilk önce => kabuğundan sıyrılıp çıkması gerekir. Bu durumdan dolayı şuan için ben google diyorum..

Bu arada konu için teşekkürler Emre..

Kabuk Derken Kardeş Tam Anlamadım Biraz Açarmısın?

(18.04.2012, Saat: 23:55)PanDooRa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkes alışkanlığından kolayca vazgeçemiyor Yandexin daha geniş çaplı çalışma ve reklam yapması gerek kanımca. Konu için teşekkürler.

Reklamları televizyon kanallarında çok çıkıyor kanımca türk halkı bildiğimiz gibi görselliğe çok önem veriyor

logo.png
Mybb için yaptığım eklentilere resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Mybb 1.8 Default Tema
Ara
Cevapla
#5
Biz kunlanıcıların elnde artık google tekel görmekden vazgeçip fırsat vermeliyiz eminimki yandex' e bu tanınırsa google iyi bir rakip diye düşünüyorum hata serkanın da dediği gibi biraz daha cesaretli olup atılım yapar kabuğundan sıyrılırsa google tüm düyada değilde bir çok ülkede geçer diye düşünüyorum.
Ara
Cevapla
#6
(19.04.2012, Saat: 00:39)EsPiYoNaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biz kunlanıcıların elnde artık google tekel görmekden vazgeçip fırsat vermeliyiz eminimki yandex' e bu tanınırsa google iyi bir rakip diye düşünüyorum hata serkanın da dediği gibi biraz daha cesaretli olup atılım yapar kabuğundan sıyrılırsa google tüm düyada değilde bir çok ülkede geçer diye düşünüyorum.

Adamların İlk Hedefi Türkiye diye düşünüyorum.Türkiyeden aldıkları güçle Avrupa'ya yürüyecekler.Sırıtmak
logo.png
Mybb için yaptığım eklentilere resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Mybb 1.8 Default Tema
Ara
Cevapla
#7
Yandex mi iyi google mu iyi bunu söylemek biraz erkendir.Biz Yandex'le daha yeni tanıştık ve oda bizle yeni tanıştı...Rusya'da en çok kullanılan bir arama motorudur ancak o zamanlar adını dahi bilmiyordu kimse Utangaç

Google ise 65 yılı aşkın bir geçmişi var yandex 30 yıldır faaliyette hele ki Türkiye'de 1 yılı bile bulmamıştır bildiğim kadarıyla o yüzden Türk internet kullanıcıları biraz daha google tercih edeceklerdir.

Yandex arayüzünü ve arama optimasyonunu biraz daha geliştirirse çok kaliteli ve güçlü bir rakip olcağı kesindir.Özellikle yandex'in mail sistemini çok seviyorum bütün mail hesablarımı tek yandex hesabından kontrol edebiliyorum bana ulaşmak isteyenlerde rahatlıkla ulaşabiliyorlar.


Google'de ise bir işlem yapacakken ordan oraya atıyor biraz uğraştırıyor,yandex öle değil ama işlevi yavaş olduğu için tercih edilmiyor.Yandex Türkiye'den yeterli desteği alırsa zaten gelişçek ve rakip olcak şuan herkes google kullanıyor bunu değiştirmek uzun zaman ister umarım her iki arama sisteminin faydası bizlere dokunur süper

Şuan benim tercihim Yandex'tir.Neden diye soracak olursanız çok çabuk index yapıyor ve siteye ziyaretçi akınına uğruyor benim Google + Sayfam önceden 65 +1'di şimdi 406'ya ulaştı yandex'de google + sayfamı paylaştım etkisini kat ve kat aldım.
huseyinkorbalta.com - Kişisel Blogum


Kaliteli hosting ve sunucu sahibi olmak için buraya tıklayın.
Ara
Cevapla

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Bilgi] Google Aramalarında Sitelerinizin Alt Bölümleri Nasıl Listelenir ? Owner 0 1,801 08.11.2011, Saat: 04:22
Son Yorum: OwnerKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
© 2009-2019 MyBB.Com.TR Internet Hizmetleri, MyBBGrup.Com Alt Kuruluşudur.

Web sitemiz dahilindeki tüm sayfalar, bu sayfaları gösteren tüm ekranlar ve içerdiği her türlü bilgi ve bağlı materyal, yerleşim ve öğeler, (çözüm ortaklarının logoları ve yasal hakları hariç) MyBB.Com.TR'ye aittir.
Yazılı izin olmaksızın ve kaynak belirtilmedikçe, (Kaynak göstererek alıntı yapılabilir.) kopyalanamaz ya da yayınlanamaz. MyBB.Com.TR sitesindeki içerik-ler 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla ve DMCA tarafından korunmaktadır.
Tüm hakları, (insafiyet ile) saklıdır.
teknoloji forumu , haber