MyBB Destek Forumu

Orjinalini görmek için tıklayınız: Tasarımda Kullanılan Renklerin Anlamı ve Ziyaretçilere Olan Etikisi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3
Merhaba Arkadaşlar;
Şimdi sizlere tasarımda kullanılan renk'lerin anlamı ve site'nize gelen misafir'lere-(ziyaretçi'lere) olan etkisini ve azda olsa kendi tasarım sırrımı açıklayan kısa ama öz bir makaleyi paylaşıyorum,buyrun hemen konuya geçelim;

Öncelik bir website bot'lara göre değil insan'lara göre yapılmalıdır.
Bu sebeple göze hoş gelen renk kullanımından yeri geldiğinde ödün vermeyen, boyut olarak olabildiğince ufak bir tasarım yapmaya çalışın.
Renk konusu çok önemlidir bu konuda renklerin insanlara olan etkisi,
hususunda bir liste ekliyorum :
  • Kırmızı: heyecan verici, güç, şehvet(aşk), hız, çarpıcı, kararlılık, arzu, cesaret
  • Sarı: sıcaklık, güneş ışığı, mutluluk, rahatlık, enerji
  • Mavi: güven, emniyet, aitlik, sadakat (bağlılık), profesyonellik (mavi en populer renklerden biridir. Özellikle Firma siteleri için güven ve sadakat duyguları müşterinin rahat hissetmesini sağlar)+(Benim Tercih Ettiğim Renktir.)
  • Turuncu: şakacı/neşeli, sıcaklık, çoşkulu, şevk, yaratıcılık
  • Yeşil: doğa, tazelik, serinlik, büyüme/gelişme, bolluk/bereket, ahenk
  • Pembe: yumuşaklık, tatlı, güvenlik
  • Mor: yönetici, dinsellik, itibar, asalet, lüks, incelik (şıklık)
  • Altın: prestij, pahalı, seçkin+(Benim Tercih Ettiğim Renktir.)
  • Gümüş: prestij, soğuk, bilimsel
  • Beyaz: <--Beyaz:, saf, temiz, gençlik/çocukluk, saflık, basitlik (beyaz da insanları rahat hissettiren bir renktir. Burada bir deneme yapalım siyah dağınık bir sitede bir metin okuyup beyaz sade bir siteye geçin içinizdeki rahatlamayı sizde fark edeceksinizdir)
  • Siyah: kültürlülük, formalite, ayartıcı, sır, gizem

Eminim şimdi tasarımcı arkadaşlarımız,bu konuda beni daha iyi anlıcaklardır,yanılıyormuyum sizce: Göz Kırp
Bu arada benin tercih ettiğim renkleri liste'de de kalın yazı ile vurguladım,''Altın Çerçeve-(kenarlık)'' ve ''Mavi'' renk'ler her zaman favorim olmuştur,bu düzen aynı şekilde seriyi bozmadan, ''MGT-2xs'' MyBB Tema'sında devam edicektir........ Göz Kırp

Renk Konusunda Küçük Bir Ön İzleme:

renkler.png
[>Gökkuşağı Renk Stilleri<]
Bu renkler konusunun yukarda da anlatıldığı gibi insanlar üzerinde etkili olduğu gerçekten doğru bir konu. Güzel bir anlatım olmuş sağol.
(07.04.2010, Saat: 12:03)ALeeNN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bu renkler konusunun yukarda da anlatıldığı gibi insanlar üzerinde etkili olduğu gerçekten doğru bir konu. Güzel bir anlatım olmuş sağol.

Kesinlikle evet,ve ben bu list'deki tarife uyarak yola çıktım, tasarım'larımda her zaman bunlara dikkat ederim,eğer bir tasarım yapılıcaksa kesinlikle liste'teki anlatımı uygulamak gerek. süper
hmm hımm hıms hmms paylaşım için teşekkürler .
Evet Benim Sİtedede Mavi kullandım herkes Begeniyor Teşekkürler.
Konu Sabittir.
Konu İçin Teşekkürler Serkan Abi
(07.04.2010, Saat: 17:55)GoLdWrisT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]hmm hımm hıms hmms paylaşım için teşekkürler .

(07.04.2010, Saat: 21:01)Bilgili229 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Evet Benim Sİtedede Mavi kullandım herkes Begeniyor Teşekkürler.

(07.04.2010, Saat: 21:23)CraCkEr-16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Konu Sabittir.
Konu İçin Teşekkürler Serkan Abi

Rica ederim arkadaşlar,sabitleme için de,teşekkürler @ CraCkEr-16
Sayfalar: 1 2 3