MyBB Destek Forumu

Orjinalini görmek için tıklayınız: Eklenti Sürümlerini 1.8 Sürümüne Yükseltme İşlemi - [Ders]
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
MyBB 1.4 + 1.6 Eklenti Sürümlerini, 1.8 Sürümüne Uyarlama İşlemi - [Ders]

Merhaba arkadaşlar, değerli MyBB kullanıcıları,

Bu konumuzda, forumları 1.8 sürümüne yükselttiğimiz zaman eklenti yönetiminde çıkacak olan şu uyarının çözümünü anlatacağım.

mybb-plugin-versiyon-hata.png

Bu uyarı mesajını çözüme ulaştırmak için, hangi eklenti hata veriyorsa, ./plugins klasöründen bularak bilgisayarımıza indiriyoruz ve notepad++ programı ile açarak aşağıdaki resimde ''kırmızı kutu'' içinde imlediğim alanda eklenti sürümünü 1.8 sürümünde çalışacak şekilde ayarlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, notepad++ ile dosyayı açtığınız zaman üsteki menüde yer alan ''UTF-8 Kodlaması (Bomsuz)'' seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol etmenizdir. Eğer, seçili değil ise mutlaka işlem yapmadan önce seçimi yapınız, aksi halde forumun hata vermesine neden olabilirsiniz..

mybb-plugin-versiyon-uyumu.png

Yapmanız gereken işlem oldukça basit ve düzenlemeniz gereken alan için uygulayacağınız alternatif çözümlerimiz bolca mevcut.

Düzenlenecek kısım:
PHP Kod:
"compatibility" => "16*" 

Yapılması gereken:
PHP Kod:
"compatibility" => "18*" 

Şöyle de olur ve tavsiye edilir:
PHP Kod:
'compatibility' => '*' 

Kod Açıklamaları:
PHP Kod:
'compatibility' => '14*'  Sadece 1.4.x serisi için
'compatibility' => '16*'  Sadece 1.6.x serisi için
'compatibility' => '18*'  Sadece 1.8.x serisi için
'compatibility' => '14*,16*,18*'  Tüm seriler için (1.41.61.8)
'compatibility' => '*'  Tüm seriler için (1.41.61.8

Bu arada resimdeki görüntü görüldüğü gibi google seo 1.6.8 sürümüne ait ve bu eklentinin mybb sürümü 1.8 olarak düzenlenirse sorunsuz bir şekilde çalışıyor bilginize. Eklenti yapımcısıda aynı şeyleri söylüyor.
PHP Kod:
http://community.mybb.com/thread-101262-post-1098669.html#pid1098669 

Son olarak şöyle bir durum daha var, Eklenti sürümü yükseltmek 1.8 sürümünde tam anlamı ile stabil çalışacağı garantisi verilmemekte çünkü, bilindiği gibi tema ve şablon sisteminde oldukça fazla değişiklikler yapıldı ve kimisi sorunsuz çalışırken kimiside aktif etseniz dahi görevini yapamayabilir. Bunun için de bizler elimizden gelen gayreti gösterip güncellenen eklentileri forumda paylaşacağız veya kendimiz bir şekilde uyarlamaya çalışacağız. Sürüm yükselttiğimiz halde çalışmıyorsa eğer yapacak birşey yok, güncellenmesini beklemekten başka ya da kendimiz güncellemekten başka..

(04.09.2014, Saat: 15:57)Smyrna35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Hatırlatma: Bazı eklentilerin çalışabilmesi için PluginLibrary eklentisini yüklemeniz gerekmektedir. Ama PluginLibrary eklentisi 1.8 ile uyumlu olmadığı için bu konudaki gibi güncellemeniz gerekmektedir.

(04.09.2014, Saat: 23:27)EmreKarakaya Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Arkadaşlar şu an Mybb 1.8 de çalışmayan eklentiler çoğunlukla ajax kullanan eklentilerdir.